Nauka angielskiego przez słuchanie

Nauka angielskiego z nagrań, internetu i telewizji

Jaka jest najprzyjemniejsza część w nauce angielskiego? Dla mnie to słuchanie!  nauka angielskiego przez słuchanie, oxword.pl
Dlaczego tak lubię uczyć się przez słuchanie i polecam słuchanie, jako doskonały sposób na naukę angielskiego? Bo słuchanie jest przyjemne i relaksujące. Możesz słuchać muzyki, wiadomości, podcastów, (czyli audycji internetowych), konferencji i innych ciekawych nagrań.
Co ciekawe, słuchając poznajesz nie tyle słownictwo, co brzmienie, akcent i schematy konstrukcji zdań w języku angielskim. Całość zapisuje się niemal podświadomie w Twojej pamięci. Dzięki temu w dalszej nauce, poznając kolejne słowa możesz z powodzeniem zastosować schematy budowy zdań, które poznałeś w trakcie słuchania różnego rodzaju audycji i nagrań.
Słuchając możesz połączyć przyjemne z pożytecznym.
Oczywiście, aby czerpać najwięcej z nauki angielskiego przez słuchanie należy najpierw nauczyć się najbardziej potrzebnego słownictwa. Dlatego na sam początek polecam nasz kurs „1000 słów angielskich” uczący najczęściej używanych w mowie codziennej słówek angielskich. Kurs ten jest bezpłatny, ale tylko do końca wakacji, więc musisz się pospieszyć!
Kiedy już opanujesz najważniejsze słownictwo możesz rozpocząć dalszą naukę angielskiego przez słuchanie.
Gdzie szukać darmowych materiałów do nauki angielskiego przez słuchanie? Poniżej kilka moich sprawdzonych propozycji

1. Nauka angielskiego z Youtube
Najbardziej oczywiste w dzisiejszych czasach rozwiązanie to przeglądanie i słuchanie anglojęzycznych materiałów w serwisie Youtube.com. Znajdziesz tam kanały brytyjskich i amerykańskich youtuberów i postaci medialnych. Możesz posłuchać wywiadów z ciekawymi, znanymi osobami.
W serwisie youtube znajdziesz anglojęzyczne filmy i seriale. Często są to pozycje, które widziałeś w kinie czy w telewizji z polskim lektorem, albo z napisami. Teraz staraj się słuchać w oryginalnej wersji językowej, bez napisów. Poznasz rytm i naturalne brzmienie języka angielskiego.
O wzmacnianiu skuteczności nauki przez oglądanie brytyjskich seriali pisałam już w tym artykule „Tips and tricks, czyli jak się uczyć angielskiego, żeby się go nauczyć”.

2. Słuchanie anglojęzycznych nagrań z konferencji TED
Konferencje TED, o której również wspominałam w przytoczonym powyżej artykule to doskonała alternatywa dla osób, które zdecydowanie nie lubią seriali. Dla nagrań z konferencji możesz ustawić napisy w języku angielskim, albo w języku polskim. Z korzyścią dla Ciebie może być wysłuchanie konferencji najpierw z napisami polskimi – by dokładniej zrozumieć sens wypowiedzi. Następnie możesz posłuchać konferencji z napisami angielskimi lub bez napisów, by poczuć naturalny rytm języka.
W nagraniach z TED podejmowane są różnorodne tematy. TED zapewnia proste wyszukiwanie materiałów według tematyki nagrania. Tworzy ranking najpopularniejszych nagrań. Możesz na początek słuchać nagrań poruszających tematy łatwiejsze do zrozumienia, dotyczące codziennego życia. Możesz słuchać konferencji poruszających tematy, które Ciebie najbardziej interesują (np. sztuka, ekologia, sport, religia… lub inne). W ten sposób poszerzysz wiedzę z danego tematu i jednocześnie nauczysz się angielskiego.

3. Angielski z telewizji oraz radia
Zagraniczne kanały telewizyjne i radiowe to doskonałe źródło do nauki angielskiego przez słuchanie. W brytyjskich i amerykańskich serwisach informacyjnych zazwyczaj pojawiają się napisy podsumowujące najważniejsze informacje (tak jak w telewizji polskiej). Połączenie tych napisów z mową spikera telewizyjnego przyspieszy naukę. Szybko zapamiętasz często powtarzane zwroty typowe dla języka mediów. W większości nowoczesnych telewizorów możesz ustawić wyświetlanie napisów w języku angielskim. Wyświetlenie napisów ułatwi Ci zrozumienie trudniejszych słów. Otaczaj się żywym językiem angielskim. Im więcej, tym lepiej.
Nie musisz poprzestawać na kanałach informacyjnych. Do nauki angielskiego możesz wykorzystać kanały tematyczne. Poznając język angielski pogłębisz Twoją wiedzę w temacie, który Ciebie szczególnie interesuje. Czy to nie wspaniała perspektywa?

 

Nauka angielskiego przez słuchanie to na prawdę prosta sprawa. Możliwości jest tak wiele. Na dodatek każda z przedstawionych przeze mnie propozycji jest zupełnie darmowa. Rozpocznij od razu. Przekonaj się, który z proponowanych sposobów jest najlepszy dla Ciebie.

0 Responses on Nauka angielskiego przez słuchanie"

Leave a Message