Shrove Tuesday, czyli angielskie ostatki

oxword angielski online oxword.pl 1

Jak się mają angielskie zwyczaje do naszych ostatków?

Dzisiejszy wtorek różni się od wszystkich innych wtorków w ciągu roku. A to dlatego, że dzisiaj obchodzimy ostatni dzień karnawału, czyli ostatki.

Czy ostatki świętowane są również w Anglii? O tak! Angielskie ostatki, czyli Shrove Tuesday nazywane bywają też Pancake Day (Dzień Naleśnika). Przypominają nieco nasz tłusty czwartek. Z tą różnicą, że zamiast pączków Anglicy bez umiaru jedzą naleśniki.

Skąd wziął się zwyczaj jedzenia naleśników właśnie w tym dniu?

Po Shrove Tuesday następuje Ash Wednesday (Środa Popielcowa). Rozpoczyna się Lent (czyli okres Wielkiego Postu). Tradycyjnie Anglicy w okresie poprzedzającym Wielkanoc wstrzymywali się od spożywania masła, jaj i mleka.

Dlatego właśnie wszelkie zapasy produktów zakazanych w czasie postu zjadano ostatniego dnia karnawału. A naleśniki są idealnym daniem, do przyrządzenia którego można wykorzystać mnóstwo jaj i mleka. A na dodatek nadzieniem do naleśników mogą być marmolady i inne przysmaki, których należy odmawiać sobie w trakcie postu.

Od czego wywodzi się nazwa Shrove Tuesday?

Nazwa Shrove Tuesday pochodzi o słowa shrive oznaczającego w języku angielskim spowiedź i rozgrzeszenie.  Innymi nazwami używanymi na określenie ostatniego wtorku przed Środą Popielcową są Mardi Gras, Pancake Tuesday lub Fat Tuesday.

Biegi z naleśnikami

Przy okazji Pancake Tuesday w różnych zakątkach Anglii organizowane są pancakes races czyli wyścigi z naleśnikami. Biorą w nich udział kobiety i mężczyźni, starzy i młodzi. Idea wyścigu jest taka, aby dobiec do mety z naleśnikiem na patelni trzymanej w dłoni.

Zadanie nie łatwe, ale zabawa ponoć przednia.

kurs angielskiego, oxword.pl, logo, angielski online, nauka angielskiego, słówka angielski, oxword.pl

Jeśli mimo ostatków nie masz planów na dzisiejszy wieczór, zapraszamy Ciebie na darmowe lekcje angielskiego udostępniane w naszym serwisie,

np. tutaj Lekcja angielskiego „W muzeum”

albo tutaj Happy Mother’s Day (darmowa lekcja angielskiego o rodzinie).

Zapisz

Zapisz

Zapisz

0 Responses on Shrove Tuesday, czyli angielskie ostatki"

Leave a Message